Kaj je treba vedeti pred nakupom led sijalk

Ko kupujemo LED sijalko, nam glavni podatek ni več njena moč (W), kot nam je bil pri klasičnih žarnicah, temveč svetlobna moč v lumnih (lm). Prav tako pa moramo biti pozorni vsaj še na barvo svetlobe, ki je zapisana na embalaži in se meri v Kelvinih (°K) ter na kot svetilnosti.

Pri klasičnih žarnicah smo gledali na moč od 40 W do 75 W (in več), pri LED sijalkah pa zadostuje že od 5 W do 13 W, seveda za domačo rabo. Vseeno pa se ob na kupu LED sijalk ne zanašajte toliko na wate, ampak bodite bolj pozorni na lumne (lm). Večja kot je svetlobna moč, bolj sijalka sveti.

Dražje LED sijalke praviloma pri enaki moči (W) oddajajo več lumnov (lm), so zato bolj energetsko učinkovite in imajo daljšo življenjsko dobo. Koliko lumnov bi načeloma potrebovali za vaš dom, si lahko ogledate v spodnji razpredelnici.

Spalnica 150 lm/m²
Kuhinja 210 lm/m²
Klet 100 lm/m²

Barva svetlobe

Barvo svetlobe običajno merimo po Kelvinovi skali (°K).

Toplo belo barvo označujejo vrednosti od 2.700 do 3.000 Kelvinov, dnevno belo barvo označuje vrednost 4.500 Kelvinov ter hladno belo 6.000 Kelvinov.

Kot svetilnosti

Klasična žarnica ima kot svetilnosti 360°, ki jo lahko zamenjamo z LED svetili, ki imajo prav tako 360° in so primerne za splošno osvetlitev prostora. Po navadi imajo LED sijalke kot svetilnosti med 60° in 120°. Poenostavljeno: sijalka, ki ima manjši kot svetilnosti, je bolj primerna za osvetlitev jedilne ali pisalne mize, tista z večjim, pa za osvetlitev prostora. Imamo tudi LED sijalke z manjšim kotom svetilnosti (to je 45°), ki so bolj primerne za osvetlitev slik na steni.

Vsem, ki še svoje stare klasične žarnice niste zamenjali za sodobne LED sijalke, vam to toplo priporočamo. Od njih imate večji prihranek, ob prižigu takoj zasvetijo, so ekološko prijazne  in niso občutljive na tresljaje kot žarnice z žarilno nitko.

Se beremo kmalu!

Vaša EP ekipa