Prenavljate ali gradite? In ste eni izmed tistih, ki se na pot za izbiro prave svetilke podate raje sami, in raziskujete, kaj bi bilo primerno za kateri prostor. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov oz. predlogov kam postaviti/umestiti katero vrsto svetila.
LED svetila
Ste vedeli, da z LED svetili prihranite do 85 % električne energije? In da imajo ta svetila trikrat večjo moč kot navadna svetila? Najverjetneje se tudi zaradi teh lastnosti ljudje čedalje bolj odločajo za njihov nakup.
Nista pa to edini pozitivni lastnosti LED svetil. Za njih je značilno, da:
- so izjemno energetsko varčna in zato pomagajo varovati okolje,
- zmanjšajo naše stroške, saj imajo daljšo življenjsko dobo kot navadna svetila,
- z njimi lahko ustvarimo različne svetlobne učinke in barve svetlobe, česar z navadno svetilko ne moremo.
Vgradna svetila
Prednost vgradnih svetil je, da so poravnana s stropom, torej če želiš imeti »gladek« videz stropa, bo ta svetilka ravno pravšnja izbira. Ponudba vgradnih svetil se je skozi leta zelo povečala, zato lahko sedaj izbirate med gibljivimi, vrtljivimi ali klasičnimi, da ne govorimo o barvah okovja, ki ga najdete v različnih barvnih kombinacijah. Boste pa v ponudbi vgradnih svetil našli tako LED svetila kot tiste, ki potrebujejo »žarnice«.
Stropna svetila
Stropna svetila po navadi uporabimo pri manjših prostorih, kjer jih pozicioniramo na sredino prostora, da enakomerno osvetlijo celoten prostor. So pa lahko stropna svetila tudi viseča, takrat poleg tega, da nam nudijo svetlobo, tudi polepšajo prostor oz. ustvarijo »razgiban«, »moderen« in polepšan videz prostora. Po naših izkušnjah se največkrat viseča stropna svetila montirajo nad jedilno mizo, kuhinjskim otokom, na stopniščih, v dnevnih prostorih z visokim stropom ali pa v spalnici. Seveda je odločitev čisto vaša.
Stenska svetila
Stenska svetila lahko proizvajajo direktno (kjer potrebujemo svetlobo za boljšo vidljivost) ali indirektno (po navadi zgolj zaradi vzdušja oz. estetskega videza) svetlobo. Njihova montaža je najbolj smiselna v prostoru oz. na steni, ob kateri se največ zadržujemo ali potrebujemo največ usmerjene svetlobe, npr. nad zofo, ob postelji, ob ali nad kopalniškim ogledalom, ali kjer želimo ustvariti posebno vzdušje.
Talna svetila
Tukaj govorimo prav tako o dveh vrstah, in sicer vgradnih ali »površinskih« – postavljenih na tla. Vgradna talna svetila so največkrat uporabljena za osvetljevanje zunanjih objektov, imajo pa velikokrat tudi »orientacijsko« funkcijo, npr. na zunanjih ali notranjih stopniščih. Talna svetila svetlijo samo del prostora, vendar lepo popestrijo naš prostor, zato se lahko nahajajo v dnevni sobi, spalnem prostoru ipd.
Namizna svetila
Pri njih ne potrebujemo izgubljati besed, kje se nahajajo, saj že njihovo ime pove, da jih uporabljamo, kadar opravljamo dejavnosti za mizo in potrebujemo direktno svetlobo.
Reflektorji
Za reflektorje je prav tako kot za LED svetilke značilna majhna poraba in velika moč. Sicer lahko sedaj v ponudbah najdemo že veliko kategorij reflektorjev (od reflektorjev, namenjenih razsvetlitvi dovoza oz. dvorišča, do »pomožnega« svetila v gradbeništvu), posebej zanimiva pa je kategorija t. i. hišnih reflektorjev, ki oddajajo direktno svetlobo na inventar, npr. osvetlijo sliko, fotografijo, uro. Trenutno pa je najbolj iskana tračna razsvetljava na katero se namestijo manjši reflektorji (izbira je res pestra) katere se lahko poljubno premika po »tirnicah« in se jih namesti kakor želite.